Udělejte si komiksovou, žvýkací nebo motocyklovou středu

autor textu: Tereza Kubíčková, Jakub Vodička
rok vydání: 2013/03/07
typ dokumentu: rozhlasový pořad
jazyk: český

poznámka:
-
Výstava Signály z neznáma v Centru současného umění DOX představí devadesátiletou éru českého komiksu. Součástí expozice jsou aktuální novinky i originály starších kreslených příběhů. K vidění budou unikátní díla Jaroslava Foglara, Josefa Lady i Ondřeje Sekory.
Co je hlavním smyslem výstavy, která bude slavnostně zahájena v 19 hodin, přiblížil její pořadatel Pavel Kořínek:
"Naším záměrem bylo podívat se na český komiks očima tematického, žánrového, mediálního a dalšího nejrůznějšího členění. Snažit se srze pozornost zaměřenou na tyto žánry sledovat skryté dějiny českého komiksu. Sledovat návaznosti, které možná nejsou na první pohled úplně patrné, ale při bližším pohledu postupně vycházejí na povrch."
A u komiksu ještě chvíli zůstaneme. V Národní knihovně začíná v 17 hodin výstava s názvem Svatý Václav ve středověkém komiksu. V Klementinu tak máte jedinečnou příležitost prohlédnout si vzácné umělecké kopie. Jak řekla mluvčí knihovny Irena Maňáková, hlavním exponátem jsou nové faksimile rukopisu Život svatého Václava:
"Diváci zde mohou vidět zásadní díla z období 8. - 12. století, která jsou propojená s osobou svatého Václava. Národní knihovna na výstavě ukáže faksimile Velislavovy bible. Tedy nejobsáhlejšího středověkého obrazového rukopisu ve střední Evropě. Představí také dvě umělecké kopie Pařížského zlomku Dalimilovy kroniky."
I žvýkání je řeč. Tak zní název výstavy, která završí první rok existence projektu Charity Gums. Jeho hlavním smyslem je poskytnout prostor mladým výtvarníkům. Ti navrhli více než tři desítky kolekcí obalů žvýkaček, které představí v kavárně centra DOX . Vernisáž začne v 18 hodin.
"Z prodeje těchto žvýkaček na různých místech jde 10 procent na podporu neziskových organizací vybraných výběrovým řízením. Protože fungujeme v ročních cyklech, tak chceme výstavou poděkovat výtvarníkům, kteří vytvářeli naše obaly v minulém roce. Zároveň chceme vytvořit příležitost, abychom mohli poděkovat neziskovým organizacím za spolupráci. A to tak, že jim přispějeme další finanční částkou, kterou získáme z dražby těch předmětů a vystavených děl," doplnil koordinátor projektu Jan Kotrč.
V pravé poledne bude zahájen Motosalon 2013 na letňanském výstavišti. Brány zůstanou dokořán pro všechny milovníky vůně benzínu až do nedělního podvečera. K vidění budou ty nejnovější modely motorek, ale i moderní přibližovadla - skútry a čtyřkolky. Ke každému festivalu však patří i doprovodný program, který pochopitelně z motocyklové vášně vychází.