Tibet

typ výstavy: kolektivní
místo konání: Muzeum umění Olomouc - Arcidiecézní muzeum Olomouc
termín: 2022/12/08 - 2023

poznámka:
Galerie
----
Tibetský buddhismus výrazně ovlivnil život v celé oblasti kulturního Tibetu, který zahrnuje centrum tibetské civilizace, oblasti dnešních severních, středních a jihovýchodních provincií Číny a dnešního Mongolska. Tibetské umění je neodmyslitelně spjato s náboženstvím. Vedle dominantního buddhismu hrají v této kulturní oblasti velkou roli i jiná náboženství − zejména bön, který vychází z přírodních kultů a šamanismu a jehož původ lze hledat v době před příchodem buddhismu.

Umělecká tvorba byla v buddhistickém pojetí tradičně vnímána jako „podpora“ tří aspektů buddhovství: těla, řeči a mysli. Umělecké předměty po staletí sloužily jako prostředky k meditaci, modlitbě i k didaktickým účelům. Vyznačují se bohatou ikonografií, hlubokou symbolikou a mistrným zpracováním materiálů.

V průběhu staletí se tibetské umění formálně vyvíjelo a vznikaly také specifické regionální styly. Skvostná malířská a sochařská díla byla tradičně součástí interiérů klášterů a bohatých obydlí. Ke každodenní lidové náboženské praxi pak sloužily drobné malby vkládané do škapulířů či hliněné obětiny.

Výstava představí reprezentativní výběr tibetského umění ze sbírek Lamaistické podsbírky Náprstková muzea, která dohromady čítá přibližně 3000 předmětů. Většinu z nich tvoří buddhistické sakrální předměty, a to rituální artefakty, hudební nástroje, obětiny a plastiky božstev. Asi třetinu podsbírky tvoří malba s mnoha umělecky velmi kvalitními nebo tematicky zajímavými exponáty.

Tibet

instituce, obec, adresa
Muzeum umění Olomouc, Olomouc (Olomouc), Denisova 47

Tibet

osoba   narození
Elbelová Gabriela   30. 1. 1972    

Tibet

periodikum
  rok vydání   název (podnázev)
  2022   Muzeion (Časopis Muzea umění Olomouc)