Anežka Hošková: Co se to kurva děje, sem magnet na homoděje (je jich plno všade)

termín: 2004/11
instituce: etc. galerie
typ výstavy: autorská

poznámka:
-
Cyklus tří obrazů, z nichž dva stylizované chlapecké portréty jsem nazvala v návaznosti na svou oblíbenou českou kapelu "Děti deště", spojují hned tři velká témata - "smrt", "hudba" a "bouře". Jedná se ale o bouři vnitřní, duševní boj, který se odehrává v hlavách postav. Dva chlapci představují nevinnost i beznaděj - vědí, že hudba, která se rodí v jejich hlavách (odtud symboly not), je tak bezedně Smutná a truchlivá, že zabíjí. Nevědí, odkud se v nich bere. Oba si zvolili dobrovolnou smrt. Jsou to nefalšovaní mučedníci hudby. To, co vidíte, jsou jejich portréty ze záhrobí - první je bezduchá schránka s nešťastným výrazem a zborcenými notami na tričku, druhý je přeci jen veselejší, protože v ruce třímá sluchátka, která představují kontakt s vnějším světem - ale pozor! - s tím světem, který mu nepřinášel příliš radosti. Odtud propojení sluchátek se siluetami vran.
Cyklu vévodí portrét dekadentního hrdiny: knížete temnoty MC Draculy. Formálně jsem ho zamýšlela jako parafrázi portrétu panovníků a šlechticů od starých mistrů. Jak vidíte, kníže není veselý. Neumí to. Na rozdíl od nevinných chlapců ale není ani smutný. Potměšilý, nejasně zaměřený pohled očí umí člověka zmrazit. Kníže je právě takový, jaká je jeho podstata. Plamen černé svíce ve tvaru noty, která je jeho jediným nástrojem, zapaluje smrtonosnou bouři hudby v hlavách obětí.
Tento text dopisuji ve středu 16.června 2004, 15 minut po půlnoci. Za okny mého bytu se zvedá vítr, už potřetí zahřmelo...kníže zapaluje další svíčku.
Výstava byla doplněna kresbami a nástěnnou malbou.
Popisky:
1/ Děti deště 1, akryl na plátně, 110 x 150 cm, 2004
2/ Děti deště 1, akryl na plátně, 110 x 150 cm, 2004
3/ MC Dracula, akryl na plátně, 120 x 150 cm, 2004
Anežka Hošková, 2004
zdroj - www.etcgalerie.cz