Adriena Šimotová: My jsme ti, které hledáme

termín: 2012/05/12 - 2012/06/17
instituce: Galéria 19
typ výstavy: autorská

poznámka:
--

Adriena Šimotová posiela odkazy vo fľaši
Jena Opoldusová | 09.06.2012 16:00

Utrpenie a bolesť ma posilnili a otvorili mi nové obzory, priznáva Adriena Šimotová. Legenda českej výtvarnej scény, ktorej hlavným médiom je od 80. rokov papier. Rôznymi spôsobmi ho vrství, krčí, perforuje, prerezáva a zanecháva na ňom odtlačky dlaní, nôh či iných častí tela. Ako napríklad v cykle Ruce, ktorý je súčasťou výstavy v bratislavskej Galérii 19. Nadpísala ju názvom ďalšieho prezentovaného cyklu - my jsme ti, které hledáme.
Vytlač článok
Vytlačiť
simotova Adriena Šimotová vystavuje najnovšiu tvorbu v bratislavskej Galérii 19.
Adriena Šimotová vystavuje najnovšiu tvorbu v bratislavskej Galérii 19.
Autor: Galéria 19

„Stretnutie s Adrienou Šimotovou má opäť príchuť tajomstva, očakávania, čím nás prekvapí. Prináša nám totiž svoju najnovšiu tvorbu, ktorá – cez všetky úskalia a prekážky, čo jej život a osud dodnes pripravili – stále neustáva,“ povedala kurátorka Katarína Bajcurová.

Osud pripútal dnes 85-ročnú výtvarníčku na invalidný vozík. Ani predtým sa s ňou nemaznal. Manžela Jiřího Johna, maliara a grafika, pochovala na začiatku normalizačnej temnoty v roku 1972. Syna Martina Johna zas nedlho po tom, čo prekročil prah Kristových rokov. „Až keď nebudem chcieť nič, dostanem všetko,“ vravievala si v najťažších časoch, keď opúšťala svet zmyslových vnemov a ponárala sa do dramatických hlbín existencie.

Vo svete obdivovaná a uznávaná výtvarníčka opustila na prelome 60. a 70. rokov minulého storočia tradičnú maľbu a objavila pre seba nové formy tvorivej komunikácie. Desaťročia vystavuje po celom svete, jej práce sú v zbierkach renomovaných galérií a múzeí, napríklad v Paríži, vo Washingtone, v Tokiu, Štokholme. Vlastní ich však aj Slovenská národná galéria.

„Nepriala by som si, aby niekto hľadal v mojom diele patetické posolstvo. Určite nie. Napriek tomu som rada, ak niekto tú fľašu so správou vytiahne. Odkaz, to je to správne slovo. Ten možno v mojej tvorbe nájsť. Na to si trúfam, nemusí ho ale každý vytiahnuť. Je to vec slobodnej voľby. Na nikoho nenalieham,“ vypovedá maliarka, grafička a sochárka. „Každú vec robím z osobného prežitku, s plným nasadením. A pokiaľ ju divák prečíta, môže sa s ňou stotožniť.“

Kto sa „začíta“ a zahĺbi do odkazov vystavených diel ako Chodec přicházejíci zevnitř, Nanebevzetí či Grafitový anděl, akoby sa dotýkal ľudského vnútra, ukrytého pod smrteľnou telesnou schránkou. A objavoval tajomné, málo známe labyrinty duše.

„Mám šťastie, že môžem svoje prežívanie a skúsenosti výtvarne spracovávať. Moja francúzska babička zase písala denníky. Človek je s realitou často sám, ale vzťah k nej sa môže formovať práve tvorbou. Mne ide hlavne o komunikáciu a o stretnutie. Svojou prácou ponúkam kúsok vlastnej skúsenosti a snažím sa použiť prostriedky, ktoré jej odpovedajú,“ dodala originálna česká umelkyňa.

Výstava Adrieny Šimotovej bude v Galérii 19 na Lazaretskej ulici v Bratislave do 17. júna. Ponúka tichý, no originálny dialóg o človeku a jeho vnútri, zahalenom telesnosťou.

zdroj: http://kultura.pravda.sk/galeria/clanok/62525-adriena-simotova-posiela-odkazy-vo-flasi/