Aleš Čermák, Janek Rous: Nikoho nejmenujme, každý ví, o kom je řeč

termín: 2017/01/10 - 2017/02/11
instituce: Galerie současného umění a architektury
typ výstavy: kolektivní

poznámka:
-
Jako první výstavu roku 2017 představuje Galerie současného umění a architektury speciální projekt přímo pro zdejší prostory, který připravily jako hostující kurátorky Zuzana Jakalová a Karina Kottová společně s umělci Alešem Čermákem a Jankem Rousem.
Máte pocit, že si dnešní hektický životní styl vybírá svou daň na vašem zdraví a mentální pohodě? Trpíte únavou, nespavostí, vyčerpáním, pocity beznaděje a stagnace? Býváte často nemocní? Není to snad tím, že nejste schopni sami sobě naslouchat, dopřát si odpočinek a obecně zpomalit? Nebo tím, že nedokážete spustit efektivní mechanismy kontroly vlastních psychosomatických procesů? Nezoufejte, nejste v tom sami!
Hodin dechové gymnastiky už se naštěstí neúčastním. Jsem přesvědčený, že předcvičovatelka věří smyslu své práce, o jejím skutečném účinku na lidské zdraví ale značně pochybuji. Nabízí až příliš snadná řešení a je zabalena do tolika přitažlivých sloganů a vizuálů. Vsugerování si, že je člověku lépe, je nutné odlišit od skutečného zlepšení a právě tady dechová gymnastika naráží na svou největší slabinu. Uměle vyvolává touhu pokračovat skrze laboratorně vyrobené endorfiny, které mají v lidském těle příznačný zápach i chuť. Redukuje komplexnost možností volby na vyhrocenou polaritu: dýcháte buď s námi, nebo proti nám.
www.inbudejovice.cz