Ateliér Újezdec

adresa: Újezdec 19, Litomyšl
PSČ: 570 01

poznámka:
Ateliér Újezdec je venkovský ateliér výtvarnice a keramičky Jany Krejzové a současně je také sídlem Občanského sdružení Hliněná dílna Újezdec. Ateliér naleznete v obci Újezdec u Litomyšle v bývalém Tobkově statku čp. 19. Hliněná dílna není pouze název občanského sdružení, ale i všech aktivit, které na Újezdci probíhají. Interaktivní hliněné dílny, jejichž počátky sahají až do roku 1994, jsou keramické kurzy a workshopy, vedené Janou Krejzovou. Filosofie Interaktivních hliněných dílen je kreativní modelování a dílny jsou zaměřeny zejména na keramickou plastiku v oblasti ateliérové keramiky.
Proč hliněné dílny? Protože v mnoha případech je hlína hlavním výchozím materiálem...
Proč interaktivní? Protože interakce, která je definována jako vzájemné spolupůsobení dvou nebo více činitelů, se stává jedním z mnoha aspektů společné tvořivosti...
V Ateliéru Újezdec probíhají nejen keramické dílny a kurzy, ale i jiné výtvarné i nevýtvarné aktivity. K hlavním patří košíkářské dílny pletení z vrbového proutí vedené Martinem Schwarzem a Pavlu Mudruňkovou. Tradiční jsou i autorská čtení organizovaná během červnového dne Otevřených dveří pány Ivanem Petlanem a Martinem Schwarzem.
Z historie
Újezdec, malá obec ve východních Čechách ležící mezi královským věnným městem Vysokým Mýtem a Litomyšlí, je historickým městem zapsaným v UNESCO. První zmínka o Újezdci a jeho osídlení pochází z roku 1167. V minulosti zde stávaly dvě tvrze. Nejznámějším místem v okolí Újezdce je Růžový palouček, památné místo české historie.
Tobkův statek čp. 19, kde se Ateliér Újezdec nachází, je jedním z patnácti statků, které stojí na Újezdci odpradávna. Na statku byla nejméně od roku 1651 zachována kontinuita majitelů po meči či po přeslici. Rodina Tobkova jej vlastnila od konce 19. století. Žily zde celkem čtyři generace Tobků, muži se ve všech generacích jmenovali Jan. Jan Tobek (* 1884) byl za první republiky starostou obce. Od vnuků tohoto Jana Tobka statek koupila výtvarnice Jana Krejzová. Bývalý Tobkův statek je stavení s tradiční východočeskou dispozicí – síň, černá kuchyně, kamenice, pec na chleba, chlévy, dvůr a výměnek. Z budovy výměnku je zbudován ateliér s příslušenstvím. Chlévy s klenutou klenbou jsou využívány jako galerie. V rozsáhlé zahradě obklopující stavení stojí altán sloužící k odpočinku, rozjímání a popíjení čaje. Ateliér není vybaven ústředním topením ani koupelnou... Jakoby se zastavil čas.
zdroj - www.janakrejzova.cz