Jaroslava Vondráčková

* 5. 1. 1894, Praha, Česká republika (Czech Republic)
10. 3. 1986, Praha, Česká republika (Czech Republic)
textilní výtvarnice, publicistka

 

národnost: česká
pohlaví: žena

heslo:
Narodila se v rodině obchodníka s laboratorním sklem Šimka a dcery doc. MUDr. Jana Špotta. Studovala Vyšší dívčí školu ve Vodičkově ulici, pak klášterní školu v Gmundenu v Horních Rakousích. Maturitu složila v Linci v roce 1911. Tkalcovství a návrhářství studovala soukromě u lidových tkalců v Podkrkonoší, v Mnichově a ve Francii (u firmy Rodier v Paříži). Soukromá malířská studia v Praze, Paříži a Berlíně. Zabývala se studiem lidového textilu na Slovensku, v Rusku a na Kavkazu. V letech 1926-1948 měly spolu s Boženou Pošepnou textilní ateliér v Praze na Karolvě náměstí. Zabývala se především tkaným textilem, modrotiskem a filmovým tiskem. Spolupracovala s Otti Berger z Bauhausu v Desavě. Pod jejím vlivem začala používat umělá vlákna.
V letech 1927-1929 byla ředitelkou Artělu. Spolupracovala s Uměleckou besedou a Devětsilem. Aktivně se zapojila do činnosti Svazu československého díla. Rovněž se angažovala v politických spolcích: Levá fronta, Syndikát ženské pracující inteligence a dále ve spolcích na pomoc emigrantů před fašismem z Německa a Rakouska. Po roce 1948 pracovala v Ústředí lidové a umělecké výroby (ÚLUV). Od roku 1917 přispívala do novin a časopisů, po roce 1948 psala do časopisů Umělecká řemesla, Textilní tvorba a dalších. Je rovněž autorkou několika povídek. Od padesátých let se věnovala memoárové literatuře, tiskem vyšla její kniha o Mileně Jesenské.

Dílo:
- Kolem Mileny Jesenské. Ed. Marie Jirásková ; doslov Růžena Grebeníčková]. Praha, Torst : Centrum Franze Kafky, 1991, 178 s.

poznámka:
rodné jméno
Šimková, Jaroslava, 1894-1986