Josef Zdeněk Raušar

* 4. 1. 1862, Budislavice, Mladý Smolivec (Plzeň-jih), Česká republika (Czech Republic)
† 9. 7. 1906, Pardubice (Pardubice), Česká republika (Czech Republic)
básník, správní úředník, chemik, prozaik, publicista, překladatel, slavista

 

národnost: česká
pohlaví: muž

heslo:
Narodil se v Budislavicích 4.1.1862. V místě vychodil obecnou školu, na měšťanské pokračoval v Březnici, vyšší reálku navštěvoval v Plzni. Studia završil v Praze na České vysoké škole technické v oboru chemie. Již při studiu hrál v ochotnickém divadle a zajímal se o Balkánskou literaturu. Po absolvování nastoupil jako inženýr ve Velvarském cukrovaru. Jeho přání bylo vydělat si peníze na cestování. To se mu splnilo a byl přeložen do Bělehradu, do hutního odvětví. Zde se seznamoval se Srbštinou, kterou posléze velmi dobře ovládal a překládal jak do Češtiny, tak do Srbštiny. V této době založil kulturní spolek "Lumír", jehož hlavní náplní byla literatura, poezie, ale i divadelnictví. Kolem roku 1890 se léčí v Praze, kde se seznamuje se spisovatelem Jaroslavem Vrchlickým. Po 4 letech se vrací zpět do Srbska, kde pokračuje v literární práci. Další jeho cesta vede do Vídně. Tam se žení a přivede na svět syna. Tady také přežívá 1. světovou válku jako úředník na pasovém oddělení.
Jedno z jeho posledních stěhování přichází roku 1919. Už natrvalo se se usazuje v Čechách. Nejdříve v Rosicích, později v Pardubicích, kde se stává předsedou spolku "Jugoslavia". Jeho touha po cestování byla neustále silná, proto se po roce 1924 vypravil na cesty. Navštívil Afriku, Špicberky, Kanárské ostrovy a Madeiru. Z těchto výprav posléze vznikly známé cestopisy. Za jeho literární zásluhy byl roku 1928 poctěn vyznamenáním sv. Sávy IV. stupně. Druhá světová válka zastihla Raušera v penzi. Navzdory svému věku neustále pracuje. V osvobozené České republice žil poze dva roky a 9.7.1947 umírá v Pardubicích.
Poznámka:
Autor čerpal materiál z volně přístupné diplomové práce Mileny Manojovićové z Masarykovy University v Brně. Bohužel se nepodařilo najít žádné dobové fotografie Josefa Zdeňka Raušara. Za to se omlouváme a tímto prosíme případné majitele o jejich zaslání ke zveřejnění na ou@mladysmolivec.cz
Blovský L.
mladysmolivec.cz, 27.5.2017

poznámka:
Seznam Čechů v Srbsku žijících
dat. umr. - 22.7.1947?
pěstitel styků česko - jihoslovanských
pseudonym
Žuborič, J. Z., 1862-1947