Robert Almási

* 27. 1. 1948, Kostolné Kračany (Dunajská Streda), Slovensko (Slovakia)
malíř

 

národnost: slovenská
pohlaví: muž
web: www.robertalmasi.sk
email: almasirobeert@gmailcom

heslo:
Narodil sa 27.1.1948 v Moravských Kračanoch. Odborné základy získal na Strednej škole umeleckého priemyslu v Brne(1963-1967) u profesora D.Chatrného. Od roku 1968
študoval na VŠVU v Bratislave u profesorov L.Čemického, P.Matejku a doc. F. Gajdoša na oddelení monumentálneho maliarstva. Po ukončení štúdií sa vracia na Žitný ostrov do Dunajskej Stredy. Fascinuje ho tamojšia krajina kde nachádza nové inšpirácie k tvorbe. Povedľa monumentálnej tvorby sa venuje aj komornej maľbe a grafike.
Autor hlboko zakorenený vo svojom rodnom kraji, s prevládajúcim citovým vzťahom ku krajine Žitného ostrova, neustále hľadajúci a nachádzajúci dušu tejto krajiny. Domov, prehriatý slnkom, so svojou nesmiernou malebnosťou je natrvalo prítomný v jeho umeleckých obrazoch, z ktorých vanie dy ch roviny v bohatej rozmanitosti a kráse. Popri silnom zaujatí rodnou krajinou je hlbokým inšpiračným zdrojom láska k žene, vzťah k ľuďom tohto kraja, stvárnené často v presonifikovanej podobe prírodných motívov. Obracia sa vo svojej tvorbe k poetike ženského tela, jeho ďaľšie diela vytvorené širokými ťahmi štetca, smerujú k potlačeniu predmetovej reality. Popri umeleckej aktivite sa venuje spoločenským záujmom, je predsedom Združenia Výtvarných Umelcov Západného Slovenska, podpredsedom kuratória Galérie súčasných maďarských umelcov v Dunajskej Strede. Venuje sa aj mladým začínajúcim výtvarníkom. Mal desiatky samostatných výstav na Slovensku a v zahraničí.
zdroj - www.vamart.eu