Josef Abrhám

* 14. 12. 1939, Zlín (Zlín), Česká republika (Czech Republic)
herec

 

národnost: česká
pohlaví: muž

heslo:
V letech 1965-92 patřil J. Abrhám k předním hercům pražského divadla Činoherní klub. Vytvořil zde řadu postav povahově složitých mladých mužů (Trofimov, Čechov: Višňový sad; Edmund Tyron, O'Neill: Cesta dlouhého dne do noci), ale i komických typů (Kapitán, J. Menzel: Tři v tom), které vždy nápadně charakterizoval pro sebe příznačným způsobem řeči.
Ve filmu a v televizi vytvářel jednak typ moderního muže (televizní seriál Nemocnice na kraji města, pro televizi i Svatební cesta do Jiljí, Stenotypisté, oboje s L. Šafránkovou), jednak zejména ve veselohrách různé svůdníky - spíše záporné než kladné (Pension pro svobodné pány, Partie krásného dragouna či Konec starých časů na motivy V. Vančury). Roku 1988 ve filmu Člověk proti zkáze vytvořil citlivý portrét K. Čapka. Hrál i ve většině Svěrákových a Smoljakových filmů: Vrchní, prchni; Kulový blesk; Jára Cimrman, ležící spící.
Po listopadu 1989 spolu s P. Landovským uvedli na scénu Činoherního klubu Havlovu Audienci, jejíž ohlas zvýšila televizní realizace. Hrál i ve filmovém přepisu Havlovy Žebrácké opery a v přepisu Hrabalovy povídky Andělské oči. V letech 1992-94 byl členem činohry Národního divadla v Praze, kde hrála i jeho manželka L. Šafránková, poté se nakrátko vrátil do Činoherního klubu, v současné době pracuje jen pro film a televizi.
(pö, pm)
zdroj - www.libri.cz
-
Poprvé se před kamerou objevil v roce 1961 v černobílé moralitce Strop – absolventského filmu Věry Chytilové. Současně natočil malou roli v detektivce Vladimíra Čecha Kde alibi nestačí. Další rok mu přinesl už velké příležitosti - rozsáhlou úlohu milovníka v Brynychově Neschovávejte se, když prší a drobnou postavu Datla v následujícím Transportu z ráje. Náročná, nicméně příjemná byla spolupráce s Jaromilem Jirešem na Křiku, a pak už to šlo ráz na ráz. Ztvárnil řadu krásných úloh ve filmech 60. a 70. let: např. Velká cesta (1963), Každý den odvahu (1964), Dita Saxová (1967), Pension pro svobodné pány (1967), Partie krásného dragouna (1970), Holka na zabití (1975). V roce 1976 natočil epizodní roli v komedii dvojice Smoljak-Svěrák Marečku, podejte mi pero!
S ní přišel zásadní obrat k úsměvným snímkům. Titulní a vděčné úlohy hrál v Kulovém blesku (1978), komedii Vrchní, prchni! (1981), rozverné Menzlově adaptaci Vančury Konec starých časů (1989), v Žebrácké opeře (1991), Andělských očích (1994), komedii Stůj, nebo se netrefím (1998). Získal Českého lva 1993 za nejlepší mužský herecký výkon roku ve filmu Jana Hřebejka Šakalí léta. Z dalších filmů: Všichni moji blízcí (1998), Návrat ztraceného ráje (1999), Pánská jízda (2004) a Hřebejkova Kráska v nesnázích (2006). Jeho nejznámější TV rolí je záletný lékař a později primář Arnošt Blažej v seriálu Jaroslava Dietla Nemocnice na kraji města.
zdroj - presskit k filmu Obsluhoval jsem anglického krále

poznámka:
muž Libuše Šafránkové