Svatava Antošová

* 3. 6. 1957, Teplice (Teplice), Česká republika (Czech Republic)
básnířka, novinářka, prozaička

 

národnost: česká
pohlaví: žena

heslo:
Svatava Antošová se narodila 3. června 1957 v Teplicích, kde trvale žije. Celoživotně ji inspirovali beatníci, anarchisti, francouzští poetici přelomu 19. a 20. století a také surrealisté. Ve svých osmnácti letech se pak rovněž začala věnovat své vlastní tvorbě poezie.
Své prvotiny prezentovala v Klubu autorů při Okresním kulturním středisku Teplice a také v časopise Revue Teplice. Koncem osmdesátých let začala vydávat své první básnické sbírky. V nakladatelství Mladá fronta jí vyšly sbírky - almanach Zelené peří, Říkají mi poezie a Tórana. Z dalších děl můžeme jmenovat básně pod názvem Ta ženská musí být opilá!, …Aniž ťala hlavou nebo Kalendář šestého smyslu.
Ve svém dosavadním životě prošla Svatava Antošová nejrůznějšími druhy povolání – čtyři roky působila v Okresní knihovně v Teplicích, deset let jako dělnice v kovoprůmyslu, pět let v Českém rozhlase Ústí nad Labem, pracovala i jako redaktorka publicistiky v měsíčníku pro ženy Cosmopolitan, v současné době pracuje opět v Regionální knihovně Teplice.
Vizi budoucnosti pro sebe vidí v tom, aby za každých okolností zůstala sama sebou, ať už jsou okolní vlivy jakékoliv. Klade důraz na individualitu, třebaže si je vědoma, že právě tento způsob života může být mnohem náročnější. Za velmi důležité pak pro sebe spatřuje zachování vnitřní svobody.
zdroj - www.knihovna-teplice.cz