Milan Chlíbec

* 22. 4. 1933, Praha, Česká republika (Czech Republic)
16. 7. 2017, Praha, Česká republika (Czech Republic)
keramik

 

národnost: česká
pohlaví: muž

heslo:
Studoval na Státní keramické škole v Praze (dnes výtvarná škola Václava Hollara) v letech 1949 - 1952. Období let 1955 - 1965 byl designérem v n.p. Spojené keramické závody Teplice (SPOJKER), pro něž vytvořil množství návrhů především v duchu tzv. bruselského stylu. Nejznámější design keramiky Milana Chlíbce je snídaňový soubor Leona vyráběný v barevných kombinacích modré, žluté, zelené v kombinaci s černými nebo bílými detaily a kávový soubor Diadém s detailem "ploutvičkových" úchytek.
Následně, na dlouhá léta (1965 - 1997) svojí profesní dráhu spojil s UMPRUM, kde působil jako vedoucí keramické dílny a vychoval na desítky studentů, budoucích designérů porcelánu a sochařů - keramiků. Zároveň se věnoval volné tvorbě a realizacím do architektury (např. reliéf z keramických tvarovek Strom v ZŠ Stříbrníky v Ústí nad Labem nebo geometrické plastiky v atriu mosteckého Magistrátu restaurované keramikem Milanem Žofkou v roce 2014).
Pravidelně vystavoval svoji tvorbu na domácích autorských a významných souborných výstavách české keramiky. Mezi nejvýznamnější prezentace tvorby Milana Chlíbce patří vystavení jeho designu na XII. Trienale v Miláně 1960. Účastnil se legendární Mezinárodní výstavy keramiky AIC v Praze v roce 1962, ze které obdržel stříbrnou medaili. Za svou tvorbu byl opakovaně oceněn ve světové soutěži keramiky Concorso Internacionale della Ceramica v italském Gualdo Tadinu II. cenou v roce 1972 a v roce 1973 I. cenou. V letech 1962, 1966 a 1968 byl finalistou světově významné soutěže keramické plastiky "Premio di Faenza". V devadesátých letech vytvářel na 2. a 4. Mezinárodním hrnkovém sympoziu v Dubí své osobité hrnky.
Autorova díla lze nalézt například ve sbírkách Moravské galerie v Brně, Mezinárodního muzea keramiky v Bechyni, pobočce AJG v Hluboké nad Vltavou, Uměleckoprůmyslového musea v Praze, Retromuzea GAVU v Chebu, Muzea Karlovy Vary, regionálního muzea v Teplicích a v řadě dalších institucí a soukromích sbírek.
Dita Hálová