cs.wikipedia.org

Milan Knobloch

* 10. 8. 1921, Praha, Česká republika (Czech Republic)
† 29. 3. 2020, Česká republika (Czech Republic)
sochař, medailér

 

národnost: česká
pohlaví: muž

NK AUT: jn20000620163

Milan Knobloch

Mistr Milan Knobloch pochází po otci z rodu hospodářů v Rodově. Manželům Anně a Josefovi Knoblochovým se narodil 10. srpna 1921. Rodina se později přestěhovala do Prahy a otec se stal úředníkem Pražské úvěrní banky. Milan Knobloch ve svém mládí - někdy i na kole – jezdíval často z Prahy do rodného Rodova. Proto zřejmě získal kladný vztah k východočeskému regionu - i ke Smiřicím - tento vztah se odrazil i v jeho umělecké tvorbě. Prostředí rodiště ovlivnilo vnímavého chlapce a zdejší krajina se stala jeho celoživotní inspirací. Sám vyjádřil svůj vztah ke zdejšímu kraji takto: Všemu, co jsem udělal, předcházelo osobní okouzlení, životní prožitek. Nejsilnější zdroj, jímž se inspirovala moje práce, shledávám v mládí. Jako student jsem kdysi vyryl do břízy v lese za svou rodnou vsí citaci svého verše: „Vracím se v ten kraj, kde života prožil jsem máj".
Pro budoucí umělecký vývoj mladého Milana byl velmi podnětný vliv jeho rodičů, kteří jej podporovali ve vztahu k výtvarnému projevu, který se formoval už na obecné škole v Kladské ulici v Praze na Vinohradech. Zúčastňoval se žákovských soutěží ve výtvarném umění a získal prvé ceny za modelování. Během středoškolských studií na gymnáziu na Jiřího náměstí (1. - 4. třída) a na obchodní akademii, kde maturoval v roce 1941, transformoval se zájem mladého studenta na malířství. Imponovali mu velcí krajináři: Mařák, Lebeda a v neposlední řadě impresionisté (Slavíček). Tehdy vznikaly i Knoblochovy první krajinomalby.
Válka narušila, tak jako mnoha jiným z ročníku jedenadvacet, plány na vysokoškolské studium. Milan Knobloch nastoupil po maturitě jako účetní do Karlínských kovodílen. Později byl totálně nasazen v letecké továrně v Letově, hrozil mu přesun do Düsseldorfu, kterému zabránilo jeho delší onemocnění. Zůstal v Letově, byl vyškolen pomocným zámečníkem, kopal zákopy.
V roce 1945 a 1946 se pokoušel o zkoušky na Akademii výtvarných umění, obor malířství. Ve stejném roce nebyl přijat ani na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, kam se rovněž hlásil - tentokrát už na sochařství k Josefu Wagnerovi. Tehdy přijal ze zájmu o malířství úpravu předloh pro výrobu gobelínů v jindřichohradecké dílně Marie Teinitzerové (Füllova Slovenská Madona, Sychrova Jízda králů aj.). Až rok 1947 přinesl úspěch - byl přijat na AVU do sochařské školy profesora Jana Laudy a později na tři roky do speciálky Otakara Španiela. Po absolutoriu získal u profesora Španiela čestný rok.
V průběhu studia tvoří Milan Knobloch první samostatné práce. Byla to plastika Kapr, odlitá pro celostátní výstavu zemědělství, závěrečná školní práce Oštěpař, odměněná za kompozici a absolventská portrétní plastika Vlasta, kterou uzavřel čestný rok u profesora Španiela v roce 1953.
Ukončením studií na Akademii nastalo období hledání uplatnění vlastní práce a její prosazení ve společnosti. Bylo to období dlouhé, téměř desetileté, kdy mladý umělec prováděl štukatérské práce, pomáhal starším kolegům (Alois Sopr) a vytvářel pro svůj umělecký názor vhodné vyjádření, realizované později především v medailérství.
Vztah, který má Milan Knobloch k ražené medaili, byl jistě ovlivněn učitelem - Otakarem Španielem, u kterého získal znalosti tvorby reliéfu a jeho zákonitostí, dokonalé zvládnutí tvarosloví portrétu, pečlivé provedení písma, vyváženou kompozici. I když se v průběhu let Knobloch vymanil z vlivu svého učitele a vytvořil si vlastní, charakteristický sochařský rukopis, mělo pro něho pedagogické působení Španielovo hluboký význam.
Prvou medailí vytvořenou na zakázku byla cena za antropologii s portrétem dr. Aleše Hrdličky, vydaná v roce 1959 městem Humpolcem. Značného ohlasu se dostalo Milanu Knoblochovi za medaili anglického dramatika Williama Shakespeara (1964). Stylizovaným portrétem vycházejícím z historických předloh na aversu a lapidárně vyjádřenou myšlenkou renesančního dramatu - dýkou a růží - na reversu, vytvořil Knobloch jednu z nejpůsobivějších našich ražených medailí, oceňovanou dodnes u nás i v cizině.
Převážná část tvorby Mistra Milana Knoblocha má celonárodní význam a za některá svá díla získal uznání i ve světě. Je to například medaile proslulého antropologa dr. Aleše Hrdličky a jeho busta v muzeu ve Washingtonu, medaile k výročí Williama Shakespeara v majetku Britského muzea a její vyobrazení je zařazeno v prestižní Encyklopedii Britannica, medaile k jubileu Mikuláše Koperníka byla vyznamenána Řádem za zásluhy o polskou kulturu, medaile Jiřího Trnky zvítězila v mezinárodní soutěži a stala se součástí sbírek Státní mincovny v Paříži. Ve švýcarském městě Vevey najdeme symbolický Památník Jana Palacha, v hamburské Státní opeře je umístěna busta a pamětní deska Gustava Mahlera, busta Johannese Brahmse je vystavena v panteonu Walhalla poblíž vesničky Donaustauf u Řezna.
Z více než 400 výtvarných děl je možno proto v první řadě uvést pamětní desku Bohuslava Martinů a hudebníka Stanislava Nováka ve Smiřicích - deska byla slavnostně odhalena 17. listopadu 1990 v Brigádnické ulici na domě čp. 237. Bohuslav Martinů má v jeho tvorbě zvlášť významné postavení. Kromě pamětní desky u nás ve Smiřicích Mistr vytvořil pro Poličku monumentální sochu tohoto skladatele v nadživotní velikosti, náhrobek a i několik medailí. Velmi zajímavé by bylo uvedení Mistrova vylíčení postupu při zhotovení posmrtné masky Bohuslava Martinů v roce 1979 (skladatelovy ostatky byly totiž 20 let po jeho smrti v cizině exhumovány a převezeny do Prahy). Z Mistrovy tvorby ve zdejším regionu je možno ještě uvést pamětní desky: Otakara Španiela na náměstí v Jaroměři, Boženy Němcové v Chlumci nad Cidlinou nebo Marie Jiráskové v Hronově na paloučku „U devíti břízek“. Z jeho tvorby medailí je možno uvést medaile Boženy Němcové, Bedřicha Smetany, Antonína hraběte Šporka, Aloise Rašína, Aloise Jiráska, K. H. Borovského a z novější doby prof. MUDr. Procházky. Vytvořil i medaile pro Nové Město nad Metují a strojírny Stavostroj.
Z dalších významných postav naší historie figurují v jeho díle Otokar Březina, Vojta Náprstek, Jindřich Honzl, Antonín Dvořák, Karel Hynek Mácha, Nikola Tesla, František Křižík, Václav Hollar, Johannes Kepler, František Palacký, Matyáš Bernard Braun, Jan Amos Komenský, Antonín Slavíček, Alfons Mucha, Marie Curie, V. V. Štěch, Christian Barnard, Adolf Born, T. G. Masaryk, Jan Masaryk, Eduard Beneš, ale i Karel Gott a další.
V řadě Knoblochových medailí se jeví několik tematických bloků, pro jeho dílo příznačných: historie, kultura, věda a medaile soukromé. Většina těchto medailí byla často hodnocena v odborných recenzích nebo katalozích výstav, jejichž součástí Knoblochovy práce byly.
Za pamětní medaili Mikuláše Koperníka a Marie Curie-Sklodowské, byl Milanu Knoblochovi udělen v roce 1964 Ministerstvem kultury a umění Polské republiky Řád za zásluhu o kulturu. V roce 1979 získal cenu Svazu českých výtvarných umělců a Českého fondu výtvarných umění, roku 1984 cenu ministerstva kultury České republiky.
V roce 1980 byl jmenován zasloužilým umělcem. Od roku 1951 je členem České numismatické společnosti, kde byl za dlouholetou práci ve výboru zvolen čestným členem.
mestosmirice.cz, 7.5.2017

Milan Knobloch

cs.wikipedia.org
 

Milan Knobloch

rok od - do   škola, obec, fakulta, zaměření, profesor
1947 - 1952   Akademie výtvarných umění, Praha, sochařství, Lauda Jan, *1898
1950 - 1952   Akademie výtvarných umění, Praha, Španiel Otakar, *1881

Milan Knobloch

rok od - do   instituce, obec, poznámka
???? - ????   Kostelec nad Černými lesy (Praha-východ), Kostelec nad Černými lesy (Praha-východ), léčení v plicní nemocnici
???? - ????   Plicní léčebna, Kostelec nad Černými lesy (Praha-východ), pacient

Milan Knobloch

rok od - do   student, škola, obec
???? - 1974   Zábranská Roškotová Marie, *1941

Milan Knobloch

rok od - do   skupina, *vznikla, poznámka
???? - ????   Český fond výtvarných umění (ČFVU), *1953
???? - ????   osobnosti (Praha 3), *
1966 - ????   Medaile 66, *

Milan Knobloch

autorská
termín   název výstavy, místo konání
2001/10/30 -   Pocta českému sochaři Milanu Knoblochovi, Národní muzeum, Praha
kolektivní
termín   název výstavy, místo konání
1953/12/02 - 1954/01/03   II. krajské středisko Umělecká beseda: Členská výstava, Valdštejnský palác, Praha
1957   Výstava mladých stipendistů, Slovanský ostrov, Praha
1958 - 1959   Umění mladých výtvarníků Československa 1958. Obrazy a plastiky, Jízdárna Pražského hradu, Praha
1958/05/18 - 1958/06/29   Umění mladých výtvarníků Československa 1958. Obrazy a plastiky, Dům umění města Brna, Brno (Brno-město)
1958/12 - 1959/01   Česká soudobá medaile a plaketa: Práce z let 1945 - 1958, Galerie Českého fondu výtvarných umění, Praha
1959/12/13 - 1960/02/15   IV. přehlídka československého výtvarného umění, Praha, Praha
1965/05 - 1965/07   Výtvarní umělci k výročí 20 let ČSSR, Mánes, Praha
1966   Čehoslovačke medalje i plakete XX veka, Muzej primenjene umetnosti, Bělehrad (Beograd)
1966   XI. mezinárodní výstava FIDEM, Athény (Athens), Athény (Athens)
1967   První výstava skupiny Medaile 66, Galerie d - Dientzenhoferův dům, Praha
1969/02/17 - 1969/03/08   Die zeitgenössische tschechoslowakische Medaille - Künstlergruppe Medaille 66, Galerie Manfred Stubhann, Salzburg
1969/03/13 - 1969/04/04   Die zeitgenössische tschechoslowakische Medaille - Künstlergruppe Medaille 66, Galerie Mahlerstrasse, Vídeň (Wien)
1969/10/07 - 1969/11/16   Česká a slovenská medaile 1508-1968, Letohrádek královny Anny (Belveder), Praha
1969/11/27 - 1970/01/01   Česká a slovenská medaile 1508-1968, Slovenská národná galéria, Vodné kasárne, Rázusovo nábrežie, Bratislava (Bratislava)
1971/12/17 - 1972/02/27   Výtvarní umělci k 50. výročí založení KSČ (Díla z let 1945-1971), Jízdárna Pražského hradu, Praha
1973/12/13 - 1974/02/28   La médaille Tchécoslovaque à la monnaie de Paris, Musée de la Monnaie, Paříž (Paris)
1974/09/05 - 1974/11/17   Portrét ze sbírek Galerie hlavního města Prahy, Staroměstská radnice, Praha
1974/11 - 1974/12   Česká soudobá medaile, Galerie Nová síň, Praha
1975/05 - 1975/07   Výtvarní umělci k 30. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou, Praha, Praha
1976/01 - 1976/06   Přírůstky do sbírek Galerie výtvarného umění v Chebu z nákupů a jiných zisků za léta 1972/1975, Galerie výtvarného umění, Cheb (Cheb)
1976/03 - 1976/04   Žena v současné tvorbě: Výsledky výtvarné soutěže k Mezinárodnímu roku ženy, Praha, Praha
1976/05/06 - 1976/06/30   Soudobá česká plastika, medaile a sochařská kresba ze sbírek Galerie výtvarného umění v Olomouci. Na počest XV. sjezdu KSČ a 55. výročí založení KSČ, Dům umění, Olomouc (Olomouc)
1976/10/15 - 1976/12/12   Obrazy a plastiky ze sbírek Galerie hlavního města Prahy (Výběr z přírůstků 1970-1975, díl. II), Staroměstská radnice, Praha
1977/05 - 1977/06   České maliarstvo a sochárstvo 20. storočia - prírastky Galerie hl. města Prahy, Mirbachov palác, Bratislava (Bratislava)
1977/12/16 - 1978/01/15   Polska–Czechosłowacja: Wieki sąsiedztwa i przyjaźni, Muzeum narodowe w Krakowie, Krakov (Kraków)
1978   Československo–Poľsko: Stáročia susedstva a priateľstva, Slovenské národné múzeum, Bratislava (Bratislava)
1978/02/06 - 1978/03/05   Polska–Czechosłowacja: Wieki sąsiedztwa i przyjaźni, Muzeum Narodowe w Warszawie, Varšava (Warszawa)
1978/02/22 - 1978/05/28   Umění vítězného lidu. Přehlídka současného československého výtvarného umění k 30. výročí Vítězného února, Jízdárna Pražského hradu, Praha
1978/06/14 - 1978/07/16   Československo–Polsko: Staletí sousedství a přátelství, Dům U Hybernů, Praha
1979/11 - 1979/12   Současná česká medaile a plaketa, Galerie U Řečických, Praha
1980/06 - 1980/10   Výtvarní umělci k 35. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou, Praha, Praha
1981/05/07 - 1981/08/30   Česká drobna plastika a medaile 1945/1980 ze sbírek OGVU v Olomouci: K 60. výročí založení KSČ, Krajské vlastivědné muzeum, Olomouc (Olomouc)
1981/06/18 - 1981/08/09   Otakar Španiel a jeho škola, Letohrádek královny Anny (Belveder), Praha
1981/08 - 1981/09   Otakar Španiel a jeho škola, Galéria Petra Michala Bohúňa, Liptovský Mikuláš (Liptovský Mikuláš)
1983/03/01 - 1983/07/31   Československé pamětní mince a medaile 1948-1983, Krajské muzeum východních Čech (1974–1990), Hradec Králové (Hradec Králové)
1983/08 - 1983/09   Československé pamětní mince a medaile 1948-1983, Okresní muzeum Hrádek, Kutná Hora (Kutná Hora)
1983/10 - 1984/02   Československé pamětní mince a medaile 1948-1983, Muzeum Cheb, Cheb (Cheb)
1985/07/04 - 1985/08/04   A mai csehszlovák szobrászat, Műcsarnok (Kunsthalle Budapest), Budapešť (Budapest)
1987/03/05 - 1987/04/12   Obrazy a sochy. Výstava pražských členů Svazu českých výtvarných umělců, Mánes, Praha
1987/04/29 - 1987/06/28   Český portrét 1877–1987, Středočeská galerie, Praha
1987/10/13 - 1987/11/08   Česká medaile a plaketa 20. století ze sbírek Národní galerie v Praze, Mánes, Praha
1987/10/13 - 1987/11/08   Současná česká medaile a plaketa, Mánes, Praha
1988/10 - 1988/11   Rzeźba czeska i słowacka 1948-1988, Galeria Związku Artystów Rzeźbiarzy, Varšava (Warszawa)
1988/11 - 1988/12   Praha - Paříž: Umění a umělci na československé a francouzské medaili XX. století, Valdštejnská jízdárna, Praha
1989/07/13 - 1989/10/29   České sochařství 1948 - 1988, Krajské vlastivědné muzeum, Olomouc (Olomouc)
1991/03 - 1991/04   České dějiny na medaili a plaketě, Lobkovický palác na Pražském hradě, Praha
1996/09/24 - 1996/12/01   Česká medaile 1987 / 1996, Pražský hrad, Starý královský palác, Praha
2013/11/22 - 2014/02/16   6. salon Asociace umělců medailérů 2013, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Jablonec nad Nisou (Jablonec nad Nisou)
2014/01/24 - 2014/03/30   Výstava Ceny Czech Grand Design: Nominace 2013, Národní technické muzeum, Praha
2014/03/04 - 2014/05/18   6. salon Asociace umělců medailérů 2013, Biskupský dvůr, Brno (Brno-město)
2019/10/17 - 2020/02/02   Medaile a plakety ze sbírky GAVU Cheb (Výstava k 50. výročí chebské pobočky České numismatické společnosti), Galerie výtvarného umění, Cheb (Cheb)
dražba/aukce/bazar
termín   název výstavy, místo konání
2006/10/22   Aukce umění, Mánes, Praha
2015/10/31   109. členská aukce, Dům odborových svazů, Praha
křest/autogramiáda/odhalení
termín   název výstavy, místo konání
1998/12/02   Křest monografie akademického sochaře a medailéra Milana Knoblocha, Galerie a literární kavárna knihkupectví Academia, Praha
předaukční výstava
termín   název výstavy, místo konání
2006/10/14 - 2006/10/22   Aukce umění: Výstava dražených uměleckých děl, Galerie Peron, Praha
tisková konference
termín   název výstavy, místo konání
2005/02/10   Český medailér Milan Knobloch světovému dramatikovi Williamu Shakespearovi, Národní muzeum, Praha

Milan Knobloch

katalog kolektivní
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1953   II. krajské středisko Umělecká beseda: Členská výstava, Ústřední svaz československých výtvarných umělců, Praha
  1958   Česká soudobá medaile a plaketa (Práce z let 1945 - 1958), Český fond výtvarných umění, Praha
  1958   Umění mladých výtvarníků Československa 1958, Ústřední výbor Československého svazu mládeže (ÚV ČSM), Praha
  1959   IV. přehlídka československého výtvarného umění (1959-1960), Svaz československých výtvarných umělců, Praha
  1965   Výtvarní umělci k výročí 20 let ČSSR, Svaz československých výtvarných umělců, Praha
  1966   Čehoslovačke medalje i plakete XX veka
  1967   První výstava skupiny Medaile 66, Český fond výtvarných umění, Praha
  1968   Československé mince 1918-1968, Numismatická společnost československá, Praha
  1969   A catalog of Czechoslovak Coins / Katalog der Tschechoslowakischen münzen, Státní banka československá, Praha
  1969   Česká a slovenská medaile 1508-1968
  1969   Die zeitgenössische tschechoslowakische Medaille - Künstlergruppe Medaille 66, Svaz československých výtvarných umělců, Praha
  1971   Výtvarní umělci k 50. výročí založení KSČ (Díla z let 1945-1971), Svaz českých výtvarných umělců, Praha
  1973   La médaille Tchécoslovaque à la monnaie de Paris
  1974   Česká soudobá medaile, Svaz českých výtvarných umělců, Praha
  1974   Portrét ze sbírek Galerie hlavního města Prahy, Galerie hlavního města Prahy, Praha
  1975   A catalog of Czechoslovak Coins / Katalog der Tschechoslowakischen münzen, Státní banka československá, Praha
  1975   Výtvarní umělci k 30. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou, Svaz českých výtvarných umělců, Praha
  1976   Obrazy a plastiky ze sbírek Galerie hlavního města Prahy (Výběr z přírůstků 1970-1975 díl II.), Galerie hlavního města Prahy, Praha
  1976   Přírůstky do sbírek Galerie výtvarného umění v Chebu (z nákupů a jiných zisků za léta 1972 - 75), Galerie výtvarného umění, Cheb (Cheb)
  1976   Soudobá česká plastika, medaile a sochařská kresba (Ze sbírek Galerie výtvarného umění v Olomouci na počest XV. sjezdu KSČ a 55. výročí založení KSČ), Dům umění města Brna, Brno (Brno-město)
  1976   Žena v současné tvorbě (Výsledky výtvarné soutěže k Mezinárodnímu roku ženy), Svaz českých výtvarných umělců, Praha
  1977   České maliarstvo a sochárstvo 20. storočia (Prírastky Galerie hl. města Prahy), Galéria mesta Bratislavy, Bratislava (Bratislava)
  1977   Československo - Poľsko (Stáročia susedstva a priateľstva), Slovenské národné múzeum, Bratislava (Bratislava)
  1977   Přírůstky: Výběr z let 1975/1977 (Obrazy, plastiky, grafika), Oblastní galerie výtvarného umění v Olomouci, Olomouc (Olomouc)
  1978   Československé mince 1918-1977, Česká numismatická společnost, Hradec Králové (Hradec Králové)
  1978   Umění vítězného lidu (Přehlídka současného československého výtvarného umění k 30. výročí Vítězného února), Svaz československých výtvarných umělců, Praha
  1979   Současná česká medaile a plaketa, Svaz českých výtvarných umělců, Praha
  1980   Výtvarní umělci k 35. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou (Přehlídka československého výtvarného umění 1980), Svaz československých výtvarných umělců, Praha
  1981   Česká drobná plastika a medaile 1945 / 1980 (ze sbírek OGVU v Olomouci), Oblastní galerie výtvarného umění v Olomouci, Olomouc (Olomouc)
  1981   Otakar Španiel a jeho škola (K stému výročí narození Otakara Španiela (1881-1955)), Národní galerie v Praze, Praha
  1983   Československé pamětní mince a medaile 1948-1983 (Nerealizované návrhy československých pamětních mincí), Muzeum Cheb, Cheb (Cheb)
  1985   A mai csehszlovák szobrászat
  1987   Česká medaile a plaketa 20. století ze sbírek Národní galerie v Praze, Svaz českých výtvarných umělců, Praha
  1987   Český portrét 1877–1987, Středočeská galerie, Praha
  1987   Obrazy a sochy (Výstava pražských členů Svazu českých výtvarných umělců), Svaz českých výtvarných umělců, Praha
  1987   Současná česká medaile a plaketa (Přehlídka prací z let 1979-1986), Svaz českých výtvarných umělců, Praha
  1987   Z ateliérů medailérů, Svaz českých výtvarných umělců, Praha
  1988   Praha - Paříž (Umění a umělci na československé a francouzské medaili XX. století), Národní galerie v Praze, Praha
  1988   Rzeźba czeska i słowacka 1948-1988
  1989   České sochařství 1948/88, Krajské vlastivědné muzeum, Olomouc (Olomouc)
  1991   České dějiny na medaili a plaketě (Díla ze sbírek Národního muzea v Praze a Unie výtvarných umělců), Národní muzeum, Praha
  1996   Česká medaile 1987 / 1996, Správa Pražského hradu, Praha
  2004   Akvizice 1995-2003, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Jihlava (Jihlava)
  2014   6. salon Asociace umělců medailérů 2013 (Medaile, plakety, mince, insignie, plastiky, kresby, grafika), Asociace umělců medailérů ČR, _
  2019   Medaile a plakety ze sbírky GAVU Cheb (Výstava k 50. výročí chebské pobočky České numismatické společnosti), Galerie výtvarného umění, Cheb (Cheb)
kniha
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1980   Umění a doba, Odeon, nakladatelství krásné literatury a umění, n.p., Praha
  1984   Medaillen und Plaketten, Odeon, nakladatelství krásné literatury a umění, n.p., Praha
  1985   České výtvarné umění v architektuře 1945 - 1985, Odeon, nakladatelství krásné literatury a umění, n.p., Praha
  1993   Československé bankovky, státovky a mince 1919-1992, Lunarion, Praha
  1998   Milan Knobloch: Medaile, mince, plastiky, Lyra Pragensis, Praha
  2015   Umění v Domažlicích, Centrum pro dějiny sochařství, Horažďovice (Klatovy)
encyklopedie/slovník
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1955   Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců, Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, n.p. (SNKLHU), Praha
  2000   Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–2001 (V. Ka – Kom), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město)
podřazený dokument
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1957   Od sochařských soutěží k realisaci vítězných návrhů, Výtvarná práce
  1959   Česká medaile a plaketa, Výtvarná práce, 9
  1965   Medailérská tvorba v Československu v letech 1945-1965, Výtvarné umění, 240-257
  1966   Medaile v Aténách, Výtvarná práce, 9
  1966   Výstava československých medailí, Výtvarná práce, 9-9
  1979   Došlo po uzávěrce (Výroční ceny Svazu...), Výtvarná kultura
  1980   Cesta výtvarným umělcům a architektům, Výtvarná kultura, 2-7
  2001   Pacient primáře Trippé (Článek je věnován 100. výročí kostelecké nemocnice), 14-14
www
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  ????   Milan Knobloch (cs.wikipedia.org), cs.wikipedia.org
pozvánka autorská
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2001   Pocta českému sochaři Milanu Knoblochovi, Národní muzeum, Praha
aukční katalog
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2006   Aukce umění
  2015   Aukční katalog č. 109 (Česká společnost přátel drobné plastiky), Česká společnost přátel drobné plastiky, Praha 5
pozvánka nevýstavní
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1998   Křest monografie akademického sochaře a medailéra Milana Knoblocha, Lyra Pragensis, Praha
  2005   Český medailér Milan Knobloch světovému dramatikovi Williamu Shakespearovi
sbírkový katalog
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  nedat.   Collection de sculpture tchéque, Národní galerie v Praze, Praha
  nedat.   Sbírka českého sochařství, Národní galerie v Praze, Praha
seznam výtvarných umělců
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1982   Seznam členů SČVU vyznamenaných řády, čestnými tituly, státními vyznamenáními a cenami za uplynulé období 1977-1982, Svaz českých výtvarných umělců, Praha
  1984   Přehled výtvarných umělců (Nositelé čestného titulu národní a zasloužilý umělec, řádů, státních vyznamenání a cen), Svaz českých výtvarných umělců, Praha
  1984   Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění, Český fond výtvarných umění, Praha
  1988   Přehled výtvarných umělců (Nositelé čestného titulu národní a zasloužilý umělec, řádů, státních vyznamenání a cen), Svaz českých výtvarných umělců, Praha

Milan Knobloch

podřazený dokument
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1966   Ještě k otázkám kolem Uměleckých řemesel, Výtvarná práce, 6-10
  1966   Naléhavá žádost a podivínská historie, Výtvarná práce, 2-2

Milan Knobloch

autorská
termín   název výstavy, místo konání
1987/01/27 - 1987/03/08   Zdeněk Kolářský: Medaile a mince, Galerie Václava Špály, Praha

Milan Knobloch

kniha
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1986   Panorama českého výtvarného umění, Svaz českých výtvarných umělců, Praha
podřazený dokument
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1954   Výsledky jiráskovské akce (Protokol poroty soutěže na výtvarná díla s thematem Postavy a krajiny Jiráskových románů), Výtvarná práce, 12-14
  1965   Medailérská tvorba v Československu v letech 1945-1965, Výtvarné umění, 240-257
  1965   Výsledky umělecké soutěže k 20. výročí ČSSR, Výtvarná práce, 9
  1965   Významný uspěch českého umění na světovém fóru 1964, Výtvarná práce, 4-4
  1968   Novou pamětní stříbrnou minci Národního muzea..., Výtvarná práce, 2
  1969   Na skok v ateliéru (Z tvorby našich medailérů), Výtvarná práce, 15
  1978   Sochařský portrét, Výtvarná kultura, 21-24
  1979   Přehled významných realizací za rok 1975 (Kronika), Výtvarná kultura
  1980   Medailérská tvorba, Výtvarná kultura, 65-72
  2008   Vojtěch Náprstek, Paměť Prahy, 268-269
separát
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1976   L'arte della medaglia in Cecoslovacchio oggi (Rassegna delle esposizioni degli anni 1974–1975)

Milan Knobloch

instituce, obec  
Galerie hlavního města Prahy, Praha
Národní galerie v Praze, Praha
Národní muzeum, Praha
Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Jihlava (Jihlava)

Milan Knobloch

rok udělení   název ceny, druh, poznámka
1980   Zasloužilý umělec
1984   Cena ministerstva kultury ČSR