Emil Zeman

* 26. 7. 1883, Praha, Česká republika (Czech Republic)
1. 4. 1951, Praha, Česká republika (Czech Republic)
malíř, řezbář

 

národnost: česká
pohlaví: muž

heslo:
Působil v Hronově, kde provozoval hlavní živnost malíře pokojů. Kromě toho vyřezával loutky. Zabýval se malováním pouťových dekorací a divadelních kulis. Hrál loutkové divadlo a také ochotnické divadlo. Známá je jeho postava mlynáře ve vůbec prvním provedení Jiráskovy Lucerny v Hronově v roce 1906. Namaloval kulisy pro přírodní divadlo „Pod Homolkou“, v roce 1927 divadelní oponu Libušino poselství pro divadlo v Klášterci nad Orlicí, oponu pro jeviště v hotelu Slávie v Hronově (nezachovala se)., oponu Faun a Múza pro Nové Město nad Metují
1934 renovoval společně s malířem Antonínem Kultem ornamenty dřevěného kostelíčka ve Slavoňově. Ve sbírkách Regionálního muzea v Náchodě je několik Zemanových obrázků zachycujících některá dnes již neexistující hronovská stavení. Ve třicátých letech 20. století Emil Zeman opustil Hronov, neboť ztratil zakázky a na malém městě uplatnění.
Jeho dcera Julie vystudovala malířskou akademii a jako akademická malířka působila v Brně, kde zemřela.
U malíře Emila Zemana se učil otec současného pražského grafika, akademického malíře a restaurátora Jindřicha Růžičky (1947).
Pramen: Informace poskytl Boris Ekrt (1924) a akademický malíř Ivo Švorčík (1937-2004).
amaterskédivadlo.cz, 18.2.2018

poznámka:
Byl malířem pokojů a řezbářem. Ve volném čase se věnoval ochotnickému divadlu. Maloval dekorace pro loutková divadla a zábavní podniky (figurální scény pro kolotoče, střelnice apod.). Zhotovoval kompletní loutková divadla. Pro Husův dům v Hronově vyřezal metrové loutky. Věnoval se navrhování firemních štítů a nápisů. Maloval církevní obrazy pro firmu B. Kafka v Červeném Kostelci.