Jiří Kolář sběratel / Jiří Kolář the Collector

typ výstavy: kolektivní
místo konání: Veletržní palác
termín: 2001/10/19 - 2002/02/03

poznámka:
Výjimečnost sbírky Jiřího Koláře je založena z velké části na výběru děl, která dokumentují počátky individuálních výtvarných úsilí a některých uměleckých směrů. Kolář se nesoustředil na akvizice jako na hromadění majetku. Vybíral si díla a autory podle vlastního zaujetí motivem nebo uměleckou osobností. Celý život se jako umělec i sběratel bytostně zajímá o experiment. Řazení výstavy by mohlo z této charakteristiky vycházet podle jasné chronologie, protože většina autorů zastoupených ve sbírce postupovala, ať už více nebo méně radikálně, proti oficiálním trendům a dobovým vzorům.
Vzhledem k osobnosti sběratele se ale srozumitelnějším ukázal způsob členění podle jednotlivých období Kolářova života, která odrážejí společenské události, jeho vlastní tvůrčí aktivity, propojené se sběratelským zájmem, a přátelské nebo pracovní kontakty s jednotlivými umělci. Vzájemné výměny, dary, mecenášské akvizice, nákupy na aukcích, v antikvariátech, ve starožitnictvích, nákupy z pozůstalostí, nákupy jako záchrana děl odsouzených k zapomenutí nebo úplnému zániku. Všechny tyto a pravděpodobně ještě další způsoby narůstání sbírky se přirozeně rozdělily do několika komorních celků: V okruhu Skupiny 42; Experiment, akce, koncept; Jiří Kolář sběratel; Vladimír Boudník; Ladislav Novák; Ve sbírce Národní galerie v Praze a Pařížský exil.

V okruhu Skupiny 42
Začátky sbírky se datují rokem 1937, vstupem Jiřího Koláře do pražského uměleckého prostředí, nejprve výstavou koláží u E. F. Buriana a pak členstvím ve Skupině 42. Osobní věnování na prvních darovaných kresbách a grafikách potvrzují rychlé zapojení Koláře do uměleckého dění a jeho přirozenou schopnost navazovat přátelské kontakty i s generačně vzdálenými umělci. Mezi jeho první akvizice patřily většinou přátelské dary a výměny za věnované básně, nejen skupinovým kolegům, ale například také Františku Tichému. Po válce se sbírka, v níž už byli samozřejmě patřičně zastoupeni členové Skupiny 42, rozrostla o díla Josefa Šímy. Kolářova sbírka odráží živou historii zakládání Skupiny 42, jejího trvání během válečných let a rozpadu v roce 1948. Několik autorů přesahuje okruh do přelomu 50. a 60. let.
Experiment, akce, koncept
Básníku Kolářovi byl zřejmě nejbližší literární experiment, ale odvahu k experimentu dokázal rozpoznat a ocenit i v uměleckých metodách a tendencích, kterými se sám nezabýval. Vždy ale vystupoval proti samoúčelným experimentům, které se nezakládají na originální myšlence a spokojí se obvykle pouze s provokativními gesty. Je přesvědčen, že „umění, ať jakkoli svobodné, má přece jen své zákony a zodpovědnost, nejen za osudy lidí, ale i za sebe sama...“
Ve sbírce se objevují jména spojovaná s počátky abstraktních tendencí v Čechách i ve světovém umění. Kapitola věnovaná experimentu, akci a konceptu se ale soustředí na ty autory, kteří se snažili obnovit schopnost komunikace, nabízeli divákům a účastníkům akcí nový prožitek pozměněné reality a využívali neuměleckých prostředků k prolomení každodenní všednosti.

Vladimír Boudník
V Kolářově sbírce bylo až dosud nalezeno cca 88 Boudníkových grafických listů, které v jejím rámci patří k nejrozsáhlejším autorským celkům. Přestože původně celý soubor byl pravděpodobně ještě o něco větší, podává i v současné podobě vynikající představu o nejvýraznějších fázích umělcovy tvorby.
Za pozornost stojí skutečnost, že Jiří Kolář přesně cítil vrcholné Boudníkovy umělecké výkony - jeho sbírka obsahuje jak klíčové velké strukturální grafiky, tak i experimentální soutisky reprodukcí s vlastními autorskými deskami a některé unikáty. Vznik některých těchto prací Kolář dokonce sám inicioval (Derealizace), mnohdy Boudníka nákupem nových grafických listů finančně podporoval.
Jiřího Koláře v roce 1958 bezpochyby zaujal především autentický, stylově nezatížený charakter Boudníkových aktivních grafik. I on sám dokázal vždy stát na svých vlastních pozicích a právě v druhé polovině 50. let začal rozvíjet některé ze svých četných inovativních výtvarných postupů. V této vnitřní svobodě, v napětí mezi surovostí Boudníkovy aktivní cesty a Kolářově střídmě ironickém pohledu na kulturní tradici, se spojilo v 50. letech novátorství těchto dvou vnitřně tolik odlišných osobností.

Ladislav Novák
K osobnímu setkání Ladislava Nováka a Jiřího Koláře došlo prostřednictvím Mikuláše Medka v roce 1961. Novák, který tehdy už několik let rozvíjel vlastní básnické a výtvarné pokusy blízké metodám experimentální poezie a začínal do textů vstupovat obrazem, představoval pro Jiřího Koláře významného partnera. Oba si záhy uvědomili, že pomyslné hranice mezi poezií a výtvarným uměním překračují velmi blízkými postupy a metodami. Jejich seznámení přerostlo v několik let intenzivního pracovního přátelství, vzájemných návštěv a korespondence, při nichž si vyměňovali ukázky svých nejnovějších objevů. Při pohledu do Kolářova časově ohraničeného souboru je množství nápadů, které pak spolu dál rozvíjeli, až zarážející. Společné využití a zpracování nových vztahů obrazu a textu probíhalo tak bezprostředně, že je dnes často obtížné určit původní autorství jednotlivých podnětů. Během té intenzivní doby si oba vytvořili zásobní vzorníky pro několik příštích let.

Jiří Kolář sběratel
„Víš o lásce mé k obrazům...“ napsal Jiří Kolář v roce 1936. Dnes, kdy se leckomu se slovem koláž vybaví Kolářovo jméno, se zdá nadbytečné zdůvodňovat nebo nějak vysvětlovat jeho celoživotní zájem o aktuální výtvarné dění. Kolářova vnímavost i k různým projevům městského folklóru, k plakátům, karikaturám, ilustracím, reklamním návrhům, k artefaktům na pomezí kýče a vůbec snad k veškerým výtvarným pokusům samozřejmě předurčila rozpětí jeho sbírky a široké spektrum autorů. Kvalita děl kolísá, od unikátních, jinde nedochovaných souborů, k druhořadým tiskům a přátelským poloamatérským darům. Důvodem k jejich uchování v Kolářově celoživotně vrstvené a zčásti promyšleně koncipované sbírce mohla být vzpomínka na přátelské setkání nebo na složité životní období.
Kolářova sbírka odráží nejen individuální zájem a teoretické znalosti majitele, ale také jeho umělecké a společenské aktivity a připojuje se i k projektům, nabízejícím alespoň v náznaku konfrontaci umění vytvořeného v Čechách s uměním světovým. Kolář při svém pověstném podněcování k umělecké originalitě, zvláště v dobách, které ji důsledně potlačovaly, vždy zdůrazňoval nezbytnost vlastních objevů a tvůrčího sebevědomí a využíval každé příležitosti návštěv zahraničních umělců, galeristů a teoretiků v Praze, později svých zahraničních cest, aby získával informace a navazoval kontakty důležité pro sebe a pro další umělce. Jiří Kolář podporoval nejen mladé a začínající autory, ale i své opomíjené kolegy, jejichž nezávislá tvorba byla nepříznivými okolnostmi ohrožena. Pomáhal jim nákupy děl a vůbec projevovaným zájmem.

Sbírka v Národní galerii v Praze
V roce 1980 zahájil Jiří Kolář pracovním pobytem v Paříži období francouzského exilu. V Praze byl v nepřítomnosti odsouzen pro trestný čin opuštění republiky a Národní galerie byla vyzvána, aby se vyjádřila k přiloženému seznamu děl, které přešly do vlastnictví státu. Galerie potvrdila zájem o celou nabídku a svůj dnešní soubor získala. Doplnil jej pak nákup děl, která B. Kolářová nabídla před svým odjezdem do Paříže, aby mohla vyplatit a získat zpět do vlastnictví alespoň část původního majetku. Jiří Kolář převod legalizoval darovací smlouvou v 90. letech.
Soubor v Národní galerii je zmenšenou variantou celé Kolářovy sbírky, protože jednotlivými díly ilustruje všechna její období a vlastně dokumentuje i všechny Kolářovy akviziční přístupy. Někteří z autorů jsou naopak zastoupeni pouze v tomto redukovaném výběru a v předcházejících kapitolách proto chyběli nebo byli zmíněni jen okrajově, přestože mnohdy pro Koláře osobně i umělecky hodně znamenali a byli v jeho sbírce podle toho významně prezentováni.

Pařížský exil
Závěrečná část sbírky Jiřího Koláře zahrnuje díla získaná během stipendijního pobytu v Berlíně, který přešel do trvalého přesídlení do Francie. Znovu se opakují předešlé Kolářovy akviziční přístupy. Kolářovo pařížské sběratelské období směřovalo především ke geometrické abstrakci, minimalismu, neokonstruktivismu a kinetickému umění. Mezi autory nových akvizic nechybí jména zmíněná v předcházejících kapitolách. Kolářův pařížský ateliér v 80. letech navštěvovali nejen čeští umělci žijící v exilu, ale příležitostně i přátelé z Československa.
Jiří Kolář v Paříži navštěvoval kromě množství vernisáží a výstav, pravidelně trhy a výroční bazary v jednotlivých čtvrtích. Při těchto cestách občas objevil v pouličních nabídkách galerijních stánků cennější tisky a práce na papíře. Nejvýznamnějším nákupem byl v roce 1985 zisk obrazu Antonína Slavíčka Motiv z Kameniček, 1904.

Citováno 3.9.2005 z URL

Jiří Kolář sběratel / Jiří Kolář the Collector

osoba   narození
Adamus Karel   29. 4. 1943    
Anderle Jiří   14. 9. 1936    
Badur Frank   9. 4. 1944    
Bartovský Václav   22. 8. 1903    
Beran Zdeněk   7. 3. 1937    
Bočkayová Omiliaková Klára   27. 5. 1948    
Bogusz Marian   25. 3. 1920    
Bonato Victor   1934    
Bosch Hieronymus van Aken   1450    
Boštík Václav   6. 11. 1913    
Boudník Vladimír   17. 3. 1924    
Brömse August   2. 9. 1873    
Brunner Vratislav   15. 10. 1886    
Burda Vladimír   29. 5. 1934    
Cranach Lucas   4. 10. 1472    
Čapek Josef   23. 3. 1887    
Daumier Honoré   26. 2. 1808    
Demartini Hugo   11. 7. 1931    
Derain André   10. 6. 1880    
Diviš Alén   26. 4. 1900    
Dlouhý Bedřich   2. 8. 1932    
Dobeš Milan   29. 7. 1929    
Dürer Albrecht   21. 5. 1471    
Dvořák František   21. 1. 1925    
Dvořák Karel   1. 1. 1893    
Fára Libor   12. 9. 1925    
Fibichová Zdena   9. 12. 1933    
Fila Rudolf   19. 7. 1932    
Foltýn František   9. 6. 1891    
Fremund Richard   9. 4. 1928    
Fuka Vladimír   5. 2. 1926    
Gross František   19. 4. 1909    
Grygar Milan   24. 10. 1926    
Haass Terry   17. 11. 1923    
Hák Miroslav   9. 5. 1911    
Halberštát Eduard   26. 1. 1937    
Hampl Josef   17. 4. 1932    
Hanel Olaf   21. 1. 1943    
Hartung Hans   21. 9. 1904    
Hayter Stanley   27. 12. 1901    
Hejna Václav   24. 9. 1914    
Herm J.        
Hilmar Jiří   28. 5. 1937    
Höch Hannah   1. 11. 1889    
Hollar Václav   13. 7. 1607    
Hudeček František   7. 4. 1909    
Chatrný Dalibor   28. 8. 1925    
Istler Josef   13. 11. 1919    
Jakub František   22. 12. 1875    
Janošek Čestmír   23. 5. 1935    
Janoušek František   6. 5. 1890    
Janoušková Věra   25. 6. 1922    
Jedlička Josef   6. 2. 1940    
Kafka Čestmír   14. 11. 1922    
Kandinskij Vasilij   4. 12. 1866    
Kars Georg (Jiří)   2. 5. 1880    
Kirchner Zdeněk   18. 5. 1934    
Klimeš Josef   15. 1. 1928    
Knížák Milan   19. 4. 1940    
Koblasa Jan   5. 10. 1932    
Kocian Quido   7. 3. 1874    
Kocman Jiří   6. 8. 1947    
Kochler Reinhard        
Kolaczek Karel   20. 12. 1898    
Kolář Jiří   24. 9. 1914    
Komorous Rudolf   8. 12. 1931    
Konůpek Jan   10. 10. 1883    
Kotík Jan   4. 1. 1916    
Kovanič Václav   27. 9. 1911    
Kratina Radoslav   2. 12. 1928    
Kubišta Bohumil   21. 8. 1884    
Kubový Jiří   26. 5. 1950    
Kupka František   23. 9. 1871    
Kyncl František   21. 11. 1934    
Lada Josef   17. 12. 1887    
Laubert Otis   8. 1. 1946    
Lhoták Kamil   25. 7. 1912    
Lidický Karel   17. 6. 1900    
Löhner R.        
Lutter Manfred        
Maciunas George   8. 11. 1931    
Málek Antonín   28. 8. 1937    
Malevič (Malevich) Kazimir   11. 2. 1878    
Malich Karel   18. 10. 1924    
Marold Luděk   7. 6. 1865    
Mařatka Josef   22. 5. 1874    
Matal Bohumír   13. 1. 1922    
Matta Roberto   11. 11. 1911    
Mautnerová Pavla   17. 9. 1919    
Medek Mikuláš   3. 11. 1926    
Miler Karel   9. 2. 1940    
Mirvald Vladislav   3. 8. 1921    
Mlčoch Jan   26. 2. 1953    
Morellet François   30. 4. 1926    
Moucha Miloslav   25. 3. 1942    
Mucha Alfons   24. 7. 1860    
Myslbek Josef   20. 6. 1848    
Nemours Aurélie   29. 10. 1910    
Noël Georges   25. 12. 1924    
Novák Ladislav   4. 8. 1925    
Palcr Zdeněk   3. 9. 1927    
Pavlík Petr   31. 1. 1945    
Piesen Robert   11. 8. 1921    
Podhrázský Stanislav   10. 11. 1920    
Preissig Vojtěch   31. 7. 1873    
Přibyl Lubomír   27. 6. 1937    
Rajlich Tomáš   5. 3. 1940    
Ray Man   27. 8. 1890    
Reynek Bohuslav   31. 5. 1892    
Rodin Auguste   12. 11. 1840    
Rossi Garcia        
Sceranka Matúš   1988    
Sedláček Vojtěch   9. 9. 1892    
Seuphor Michel   10. 3. 1901    
Shiomi Mieko (Chieko)   1. 1. 1938    
Schäuffelen Konrad   16. 6. 1929    
Scheid Ursula   29. 10. 1932    
Sikora Rudolf   17. 4. 1946    
Slavíček Antonín   16. 5. 1870    
Slavík Otakar   18. 12. 1931    
Smetana Jan   3. 10. 1918    
Souček Karel   26. 9. 1915    
Steinberg (Štejnberg) Eduard   3. 3. 1937    
Suchý Bohuslav   9. 11. 1952    
Svobodová Jitka   9. 9. 1941    
Šafránek Jan   9. 4. 1948    
Šaloun Ladislav   1. 8. 1870    
Šíma Josef   19. 3. 1891    
Šimotová Adriena   6. 8. 1926    
Škoda Vladimír   22. 11. 1942    
Špála Václav   24. 8. 1885    
Štembera Petr   21. 1. 1945    
Štursa Jan   15. 5. 1880    
Štyrský Jindřich   11. 8. 1899    
Tichý František   24. 3. 1896    
Tikal Václav   24. 12. 1906    
Tomalík Antonín   9. 5. 1939    
Tóth (Monogramista T.D) Dezider   13. 3. 1947    
Toyen   21. 9. 1902    
Trinkewitz Karel   23. 8. 1931    
Váchal Josef   23. 9. 1884    
Valenta Jiří   6. 8. 1936    
Valoch Jiří   6. 9. 1946    
Venezio Francesco        
Veselý Aleš   3. 2. 1935    
Villers André   10. 10. 1930    
Votlučka Karel   1. 10. 1896    
Vožniak Jaroslav   26. 4. 1933    
Wachsman Alois   14. 5. 1898    
Wilding Ludwig   19. 3. 1927    
Wittmann Robert   1945    
Wojnar Jan   17. 8. 1944    

Jiří Kolář sběratel / Jiří Kolář the Collector

instituce, obec, adresa
Národní galerie v Praze, Praha, _

Jiří Kolář sběratel / Jiří Kolář the Collector

osoba   narození
Bergmanová Marie   10. 4. 1947    
Klimešová Judlová Marie   1. 3. 1952    

Jiří Kolář sběratel / Jiří Kolář the Collector

osoba   narození
Zavadil Emil   25. 10. 1936    

Jiří Kolář sběratel / Jiří Kolář the Collector

katalog kolektivní
  rok vydání   název (podnázev)
  2001   Jiří Kolář sběratel / Collector
podřazený dokument
  rok vydání   název (podnázev)
  2001   Jiří Kolář, sběratel
pozvánka kolektivní
  rok vydání   název (podnázev)
  2001   Sběratel / Collector Jiří Kolář
plakát
  rok vydání   název (podnázev)
  2001   Jiří Kolář sběratel
tisková zpráva
  rok vydání   název (podnázev)
  2001   Sběratel Jiří Kolář

Jiří Kolář sběratel / Jiří Kolář the Collector

grafika
  rok vydání   název (podnázev)
  1915   Prosba (Nedokončený dřevoryt)
obraz
  rok vydání   název (podnázev)
  1959   Hlavalist
  1959   Mladý muž na útěku (Hlava)
  1961   Bez názvu
  1962   Hlava mi jde kolem (Preparovaný obraz)