Petr Johanus

* 8. 9. 1957, České Budějovice (České Budějovice), Česká republika (Czech Republic)
† 23. 11. 2016
restaurátor, sochař

 

národnost: česká
pohlaví: muž

NK AUT: xx0006825

Petr Johanus
Vývrtka rybáře
1985

sklo, dřevo
výška 50 cm
Petr Johanus
Starý indián
2007

dřevo, umělá pryskyřice
výška 35 cm
Petr Johanus
Pocta Kamilu Lhotákovi
2009
asambláž
kov, tempera, dřevo
50 x 50 cm
Petr Johanus
Pábitel Bohumil Hrabal
2009
asambláž
papír, dřevo
50 x 50 cm
Petr Johanus
Maminčin rytíř
2009
asambláž
kov, dřevo
50 x 30 cm
 

poznámka:
SAMOSTATNÉ VÝSTAV Y
1983 Hvězdárna a planetárium, České Budějovice
1984 Muzeum středního Pootaví, Strakonice
1987 Malostranská Beseda, Praha
1988 Malá výstavní síň, Liberec
1993 Galerie U Zlatého koníčka, Praha
1994 Galerie Dílo, Olomouc
2008 Galerie Chodovská tvrz, Praha
2009 Galerie u Zlatého slunce, Týn nad
2009 Galerie Carpe Diem, Praha
2014 Prácheňské muzeum v Písku
2015 Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

KOLEKTIVNÍ VÝSTAVY
1979 Kulturní dům v Bratislavě (Užité umění)
1980 Kulturní dům v Ostravě (Generace; též 1982)
1983 Galerie Mladá fronta, Praha (100+1 Salon kresleného humoru, j. h.)
1988 ULÚV, Praha (Sport v umění)
1989 Gabrovo – Bulharsko (Bienále humoru)
1991 Obecní dům v Praze (Užité umění ́91)
1993 Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy (Kov a šperk)
1994 Muzeum skla a bižuterie, Jablonec nad Nisou (Kov a šperk)
1995 Mnichov – Německo (Užité umění z Prahy)
2000 Galerie Hrozen, České Budějovice (Šperk)
2002 Mánes, Praha (300. salon kresleného humoru, j. h.)
2009 Zlín (Minisalon – Filmové klapky; též 2011, 2012)
2013 Radniční galerie Praha-Zbraslav (Zbraslavský salon)
2013 Galerie 9 – Vysočanská radnice, Praha
2014 Studio Bubec, Praha-Řeporyje (Art Safari 27)
2014 Chodovská tvrz, Praha (55 let ÚBOK a hosté)

ÚČAST NA ODBORNÝCH HISTORICKÝCH VÝSTAVÁCH

Skvosty ze sbírek muzea / Radniční galerie České Budějovice
Jihočeské muzeum, České Budějovice 2001; kurátorka PhDr. Nora Jelínková
-
Městské cechy na jihu Čech / Radniční galerie České Budějovice
Jihočeské muzeum, České Budějovice 2006; kurátorka PhDr. Nora Jelínková
-
Štafířství a intarzie aneb Kouzlo a taje pozapomenutých řemesel
Státní zámek Třeboň 2012, Výstavní síň NPÚ České Budějovice 2013, Státní zámek Jaroměřice nad Rokytnou 2013, Klášter Plasy 2014; putovní výstava NPÚ České Budějovice, kurátorky Mgr. Kateřina Cichrová a Mgr. Dagmar Geršlová

REALIZACE (výběr)
1981–2015 Restaurátorské práce v rámci památkových objektů České republiky (Praha, České Budějovice, Hluboká nad Vltavou, Plzeň, Cheb, Liberec, Chrudim, Veltrusy, Kratochvíle, aj.)
1996–2014 Restaurování souboru padesáti cechovních truhlic pro Jihočeské muzeum, České Budějovice
1997 Návrhy a realizace dřevěných objektů pro denní stacionáře Rolnička v Soběslavi a v Praze – Horních Počernicích
2002 Spolupráce na realizaci edukativní herny pro děti v Muzeu hry, Jičín; vedoucí projektu Mgr. Jaromír Gottlieb (1. cena v národní soutěži muzejních expozic Gloria Musaealis)

BIBLIOGRAFIE (výběr)
Oldřich Skalík: Umění i hra. Domov 1989, č. 6
Eva Poláčková: Brouk kamarád. Domov 1994, č. 6
Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 – 1999. Výtvarné centrum Chagall, Ostrava 1999
Katalog asociace restaurátorů. Asociace restaurátorů, Praha 2000
Ivana Myšková: Trojrozměrný humor. Ateliér 2002, č. 24
Kateřina Cichrová, Petr Johanus, Václav Vondráček: Restaurování dvou barokních stolů ze zámku Hluboká nad Vltavou. Zprávy památkové péče 2008, č. 68
Josef Vomáčka: Vracím věci do života. Umění a řemesla 2009, č. 1

ZASTOUPENÍ VE SBÍRKÁCH
Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze
Poštovní muzeum Praha
Soukromé sbírky v České republice a Švýcarsku

Petr Johanus

Petr Johanus byl především restaurátor historického nábytku a památek užitého umění s licencí Ministerstva kultury ČR. Tuto svou profesi ovládal na virtuózní úrovni, s nevídanou erudicí a odpovědností. Byl znalcem starých technologií a řemeslných postupů s citem pro materiálovou pestrost a funkčnost detailu. Náročné restaurátorské úkoly především pro památkové ústavy a muzea ho přivedly k mistrovské umělecko-řemeslné technice zpracování dřeva (včetně intarzie a marketerie) a také k detailnímu poznání jiných tradičních oborů, jako je umělecké kovářství, pasířství, zámečnictví, polychromie, pozlacování, zpracování kůže, papíru atd.
Historik umění Jiří T. Kotalík napsal v katalogu k jeho retrospektivní výstavě v rodných Českých Budějovicích (2015): „Petr Johanus perfektně ovládá techniky různých slohových období a kombinování materiálů, jako jsou vzácná dřeva, želvovina, perleť, slonová kost, ušlechtilé kovy apod. Jeho rukama prošlo množství vzácných historických předmětů, s nimiž se setkáváme na hradech a zámcích i v různých muzejních expozicích, zejména v Jihočeském kraji. Jsou výsledkem fundované odborné práce, v níž se člověk musí celý život zdokonalovat, zkoušet nové technologické postupy a ověřovat finesy starých fachmanů. Pro Petra Johanuse je – na rozdíl od mnoha jiných – charakteristické, že své vědomosti předává nezištně dál, jak bylo kdysi běžné v uměleckořemeslných hutích a dílnách, a v rámci studijních praxí Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze školí mladou generaci.
Právě tato škola (SUPŠ na Žižkově, kterou sám vystudoval) položila základ jeho výtvarného vnímání. Kromě oboru konstrukce a tvorba nábytku ho tehdy zaujala i tvorba pro děti. Pod vlivem tradičních lidových dřevěných hraček začal už v osmdesátých letech vytvářet osobité interiérové artefakty, jichž si povšimly i dobové časopisy o bydlení. Byly totiž překvapivé a originální, svými jednoduchými tvary, naddimenzovanou velikostí a pestrými zářivými barvami byly lákadlem pro děti a svým esteticky i uživatelsky vyváženým konceptem potěšením pro rodiče.“ V tomto duchu Petr Johanus spolupracoval na realizaci interiéru herny pro děti v Muzeu hry v Jičíně, navrhl a realizoval i dřevěné objekty pro denní stacionář v Horních Počernicích a Soběslavi.
Jeho volná tvorba se dřevem se vyvíjela více než třicet let paralelně s jeho restaurátorskou profesí. Jedna činnost vyrůstala z druhé, vzájemné doplňování a propojování obou těchto poloh bylo v Johanusově případě velmi inspirativní, jak podotýká Kotalík v onom katalogu: „Restaurování i volné tvorbě se věnuje se stejnou vážností, zaujetím, odpovědností, pečlivostí i láskou: pokora a kázeň se snoubí s imaginací a fantazií, chvíle vrcholného soustředění záměrně vyvažují momenty hravého uvolnění. Rutinní restaurátor se mění v experimentujícího výtvarníka.“ Kurátorka sbírek nábytku Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, historička umění a designu Daniela Karasová v témže katalogu doplňuje: „Nutnost technologicky přesné práce pro záchranu vzácných historických předmětů Petra Johanuse přivedla k nebývalé pečlivosti a trpělivosti, k pokoře a respektu ke všem formám přírodního materiálu i k fortelu předků. Na tomto základu stavěl vlastní uměleckou tvorbu: hravou, dobře vypointovanou, vyvěrající z jeho přirozeného naturelu pozitivního a veselého člověka, velkého vypravěče a dychtivého objevovatele. Fantazie ho vedla nejen k autorskému tvarování, ale i k nacházení tajných příběhů odložených doslouživších věcí, jimž dával nečekané nové humorné souvislosti. Tvůrčí svoboda až provokace, volnost a radost z neomezených možností tvořitele mu kompenzovala serióznost restaurátorské řehole.“
Sám Johanus v rozhovoru s Josefem Vomáčkou pro časopis Umění a řemesla (1/2009, „Vracím věci do života“, str. 32–34) to říká jednoznačně: „Restaurování je samostatný výtvarný obor, který v mém případě respektuje předmět a jeho původní materiál. Je to složitý proces vycházející z týmové práce a velkého respektu k autentickým hodnotám památky s velkou dávkou odpovědnosti, úcty k materiálu a zásadám restaurátorského etického kodexu. U volné tvorby taková zátěž odpadá a autor si může vymýšlet, tvořit a trochu zlobit podle svého gusta.“
Uvolněná imaginace a smysl pro humor se nejzřetelněji projevily v jeho prostorových asamblážích. „Na první pohled jsou to jakési drobné vizuální anekdoty či prostorové apokryfy,“ vysvětluje Kotalík, „jejich poselství je ale komplikovanější. Většina děl má hlubší vědomostní podtext, sečtělý a v kulturním dění dobře se orientující autor pracuje se skrytými významy a jinotaji, mnohdy skládá poctu svým oblíbeným osobnostem hudebního, výtvarného či literárního světa, jak koneckonců naznačují i názvy děl. Podstatou všech těchto artefaktů je přirozená krása dřeva a poetičnost věcí ohlazených dlouholetým užíváním. Absurdní setkání předmětů nebo jejich zlomků, které k sobě logicky nepatří, srážka jejich původní a novodobé funkce a nečekané kontexty vzbuzují napětí a jitří fantazii. Jednotlivá díla se navíc často řadí do cyklů a souborů, jakýchsi raritních kolekcí bizarních předmětů, jaké kdysi bývaly součástí aristokratických Kunstkammer.
V českém výtvarném umění má obdobně orientovaná tvorba svoji dobrou tradici, zejména v díle surrealistů (využívajících tzv. objects trouvés – nalezené předměty, osvobozené ze svých původních vztahů) a jejich pokračovatelů v rámci hnutí informelu či české grotesky. Mistry asambláží a objektů ready-made byli například Zbyněk Sekal, Libor Fára, Vladimír Preclík nebo Jan Švankmajer, patří sem i světově proslulé koláže Jiřího Koláře. Petra Johanuse spojuje s výše zmíněnými autory to nejpodstatnější: bezbřehá imaginace a poetická linie materializovaných básní.“
Doplňkem těchto uměleckých artefaktů byla Johanusova designová tvorba – návrhy a realizace šperkovnic, dóz, mís, sportovních cen, autorských hodin atd. Opět v jiné poloze propojoval dovednost starých mistrů řezbářů a truhlářů, odbornost historií poučeného restaurátora a umělcův výtvarný cit.

Petr Johanus

 

Petr Johanus

Petr Johanus
Vývrtka rybáře
1985

sklo, dřevo
výška 50 cm
Petr Johanus
Starý indián
2007

dřevo, umělá pryskyřice
výška 35 cm
Petr Johanus
Pocta Kamilu Lhotákovi
2009
asambláž
kov, tempera, dřevo
50 x 50 cm
Petr Johanus
Pábitel Bohumil Hrabal
2009
asambláž
papír, dřevo
50 x 50 cm
Petr Johanus
Maminčin rytíř
2009
asambláž
kov, dřevo
50 x 30 cm
Petr Johanus
Kouzelný recept H. L.
2010
asambláž
papír, dřevo, juta
46 x 34 cm
Petr Johanus
Variace na renesanční téma
2013
asambláž
kov, dřevo
115 x 41 cm
Petr Johanus
Malý indián
2013

kov, papír, dřevo
výška 12 cm
Petr Johanus
Divné století
2014
asambláž
kov, papír, dřevo, juta
115 x 50 cm
Petr Johanus
Nostalgie
2015
asambláž
kov, dřevo
50 x 37 cm
Petr Johanus
Štěstí
2015

kov, dřevo
45 x 10 cm
Petr Johanus
Truhlice cechu řezníků
nedatováno

dřevo, cín, železo
35 x 75 x 42 cm
 

Petr Johanus

rok od - do   škola, obec, fakulta, zaměření, profesor
1975 - 1978   Střední uměleckoprůmyslová škola v Praze (Vyšší škola uměleckoprůmyslová), Praha, konstrukce a tvorba nábytku, Skalík Oldřich, *1918

Petr Johanus

rok od - do   instituce, obec, poznámka
???? - ????   Praha, Praha

Petr Johanus

rok od - do   skupina, *vznikla, poznámka
???? - ????   Asociace restaurátorů, *1990
???? - ????   Syndikát výtvarných umělců československých, *

Petr Johanus

autorská
termín   název výstavy, místo konání
2009/12/07 - 2010/01/30   Petr Johanus: Oživlé předměty z depozitáře, Galerie Carpe diem, Praha
2014/08/10 - 2014/09/28   Petr Johanus: Dřevěné objekty, asambláže, Prácheňské muzeum v Písku, Písek (Písek)
2015/09/15 - 2015/11/08   Petr Johanus: Dřevěné objekty & asambláže, Jihočeské muzeum, České Budějovice (České Budějovice)
kolektivní
termín   název výstavy, místo konání
1983/07   100+1 salonů kresleného humoru, Galerie Fronta, Praha
1988/12   Petr Johanus: Dřevěná plastika, Václav Johanus: Serigrafie a ilustrace, Malá výstavní síň, Liberec (Liberec)
1993/03/11 - 1993/04/04   Kov - šperk 1993, Dům umění města Brna, Brno (Brno-město)
1993/11/08 - 1993/12/05   Kov - šperk 1993, Zámek Roztoky u Prahy, Roztoky (Praha-západ)
1994/07/04 - 1994/09/18   Individuální šperk, komorní plastika, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Jablonec nad Nisou (Jablonec nad Nisou)
2008/12 - 2009/01   3 x Johanus, Galerie Chodovská tvrz, Praha
2014/06/07 - 2014/06/08   Art Safari 27, Bubec o.p.s. (Sochařské studio Bubec), Praha
2018/06/28 - 2018/07/29   Objekt, obraz, otisk, Galerie Jiřího Trnky, Plzeň (Plzeň-město)

Petr Johanus

katalog autorský
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1988   Petr Johanus: Dřevěná plastika, Okresní kulturní středisko, Liberec (Liberec)
  2009   Petr Johanus: Oživlé předměty, Galerie Carpe diem, Praha
  2015   Petr Johanus: Dřevěné objekty & asambláže, Jihočeské muzeum, České Budějovice (České Budějovice)
katalog kolektivní
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1983   100+1 salonů kresleného humoru
  1993   Kov - šperk 1993
  1994   Individuální šperk, komorní plastika
  2000   Katalog Asociace restaurátorů, Asociace restaurátorů, Praha
  2008   3 x Johanus (David: Obrazy, Petr: Objekty, Václav: Ilustrace, grafika, volná tvorba)
  2018   Objekt, obraz, otisk: Petr Johanus, Pavel Mutinský, Berenika Ovčáčková, Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti, Plzeň (Plzeň-město)
kniha
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2017   Mirabilia in Czech Land (Contemporary Artists from Czech Republic), Antiga Edizioni, Crocetta del Montello (Treviso)
encyklopedie/slovník
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1999   Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–1999 (IV. CH – J), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město)
podřazený dokument
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2015   Petr Johanus, Prácheňské muzeum v Písku v roce 2014, 143-146
  2015   Volná tvorba se dřevem Petra Johanuse..., Prácheňské muzeum v Písku v roce 2014, 146
pozvánka autorská
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2009   Petr Johanus: Oživlé předměty z depozitáře, Galerie Carpe diem, Praha
  2015   Petr Johanus: Dřevěné objekty & asambláže, Jihočeské muzeum, České Budějovice (České Budějovice)
pozvánka kolektivní
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2014   Art Safari 27, Bubec o.p.s. (Sochařské studio Bubec), Praha
asambláž
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2009   Maminčin rytíř
  2009   Pábitel Bohumil Hrabal
  2009   Pocta Kamilu Lhotákovi
  2010   Kouzelný recept H. L.
  2013   Variace na renesanční téma
  2014   Divné století
  2015   Nostalgie
objekt
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1985   Vývrtka rybáře
  2007   Starý indián
  2013   Malý indián
  2015   Štěstí
  nedatováno   Truhlice cechu řezníků ((restaurováno 2014))
seznam vystavených prací
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  1993   Kov - šperk 1993

Petr Johanus

katalog autorský
  rok vydání   název (podnázev), vydavatel, obec
  2009   Petr Johanus: Oživlé předměty, Galerie Carpe diem, Praha

Petr Johanus

instituce, obec  
Poštovní muzeum, Praha
Uměleckoprůmyslové museum, Praha