karagöz

karagöz

Karagöz je původní turecké stínové divadlo hrané při lidových obřadech a slavnostech. Údajně vzniklo ve 14. století ve městě Bursa, odkud se díky potulným komediantům brzy rozšířilo do celé Osmanské říše. Ve 20. století vytlačilo tuto oblíbenou lidovou zábavu kino a televize. V Burse se ale i dnes konají (většinou pro turisty) pravidelná představení, je zde i specializované muzeum.
Turecké stínové divadlo bylo určené především mužské společnosti, vyznačuje se prostým dějem, jednouchými dialogy, nevázaným slovníkem. Příběhy jsou srozumitelné i bez znalosti turečtiny.
Loutky (karagöz hajali) jsou vyřezané z průsvitné velbloudí kůže, vybarvené transparentními olejovými barvami. Loutkáři je vodí těsně za bílou, zezadu nasvícenou, látkou.
Podle legendy hráli hrbáč Karagöz a jeho pomocník Hadživat při stavbě Orhanovy mešity stínová představení. Jejich hry byly tak zábavné, že odváděly dělníky od práce, sultán dal proto oba loutkoherce popravit, ale stínové divadlo karagöz žilo dál. Hrbáček, podle kterého dostalo jméno, se stal hlavní postavou většiny představení. Karagöz, podobně jako náš Kašpárek, je lidový hrdina, který vždycky napálí učeného Hacivada.

karagöz

kniha
  rok vydání   název (podnázev)
  1955   Karagöz