Jaromír Krejcar

* 25. 7. 1895, Hundsheim, Rakousko (Austria)
5. 10. 1950, Londýn (London), Spojené království (United Kingdom)
architekt, designér, urbanista, grafik, typograf, redaktor, teoretik architektury

 

pohlaví: muž

heslo:
Jaromír Krejcar. Architekt. Urbanista. Průmyslový výtvarník. Pedagog. Odborný publicista.
Narozen 25. 7. 1895 v Hundesheimu v Rakousku. Vyučen zedníkem, pak studium na průmyslové škole stavební v Praze, poté pracuje jako stavbyvedoucí. V letech 1918-21 studuje architekturu u Jana Kotěry na Akademii výtvarných umění v Praze. 1921-23 zaměstnán v ateliéru Josefa Gočára. V roce 1923 se osamostatnil. Členem Devětsilu, zakladatelem Klubu za novou Prahu. V l. 1934-35 pracuje v Sovětském svazu v Moskvě. Roku 1937 získává dvakrát Grand Prix a jednou Zlatou medaili za architekturu na mezinárodní výstavě v Paříži. Za války žije a pracuje v Anglii. V l. 1946-48 profesorem architektonické tvorby na VUT v Brně. Roku 1948 odchází opět do Anglie, kde je v l. 1948-49 profesorem na vysoké škole architektury v Londýně. Umírá 5. 10. 1950 v Londýně.
J. Krejcar patřil k předním představitelům funkcionalistické architektonické avantgardy v Českých zemích. Jeho tvorba byla ovlivněna dílem Le Corbusiera. Byl propagátorem ušlechtilé architektonické kompozice, nezvyklých konstrukčních a dispozičních řešení. Svými budovami i v jejich detailech sledoval krásu moderní průmyslové techniky. Velkou část své tvorby věnoval navrhování interiérů a nábytku, avšak byl znám i jako neúnavný organizátor a publicista.
Manželem novinářky Mileny Jesenské. Jeho dcerou spisovatelka Jana Krejcarová-Černá.
R. 1930 doporučil uzavřít vnitřní Prahu před automobilovou dopravou. Vybudovat řetězec věžovitých parkovišť a do vnitřní Prahy vpustit jen veřejnou rychlodráhu.
Položil základy české moderní typografie grafickou úpravou sborníku Život II.